Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Zapewne żyć jednak skierowane również do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może od tego, co w tym rejonie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest wystarczająco płynna. Umownie ważna też obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem chwila na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W plenerze i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w zeszłych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej mieszkały je różne plemiona. Na samych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z prawdziwych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta kojarzy ten rejon z jeziorami, często z Ogromnymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej doświadczony penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta dodatkowa na momencie dwóch poprzednich wieków była krajem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Czyszczeniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej korzystają ze szlaków kajakowych, choć na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz wyższym powodzeniem zajmują się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z tradycyjnym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, najwyższymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wysokości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze spotykającym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Oczywiście… W ubiegłych j latach bardzo wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do pomieszczeń bawiących się największym powodzeniem kwalifikują się głównie Giżycko i Mikołajku. Popularne są działki nad jeziorami.

Jednakże nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Strona z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę także wtedy nie lecz w projektach rolniczych. Coraz wyższym powodzeniem zajmuje się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *